Jak vybrat dobrého učitele hry na kytaru?

  • Má učitel  hry na kytaru potřebnou kvalifikaci? Nebo je to jen nějaký brnkal od táboráku s pěti akordy, v lepším případě trochu pokročilejší kytarista-samouk z nějaké místní kapely? Také není dvakrát ideální když kytaru učí třeba vystudovaný trumpetista - to je jako kdyby vás začal učit angličtinu ruštinář... "Učitele", kteří učí jen doprovody k písničkám a víc neumí, raději vynechejte, tedy pokud se opravdu chcete něco naučit a nepáchat talentovou sebevraždu...
  • Na druhou stranu i učitel, který učí bez konzervatoře může být velmi solidní, nadšený a dokáže vás také leccos dobře naučit - takový učitel si ale ve svém profesním zájmu určitě bude chtít dříve či později doplnit vzdělání a získat aprobaci, aby jeho soukromá výuka dosáhla potřebné kvality nebo aby mohl vyučovat na ZUŠ.
  • Na internetu by jste měli dohledat údaje o každém učiteli - jméno, kontakní údaje, informace o vzdělání, praxi, jeho fotografii... V opačném případě je to vůči vám docela neseriózní. Nekupujte  zajíce v pytli.
  • Máte-li štěstí a váš učitel má kvalifikaci pro výuku hry na kytaru - konzervatoř nebo AMU (absolventům hudebního gymnázia chybí pedagogické minimum) - přesto věnujte trochu pozornosti kvalitám jeho žáků. Jaké prokazatelné pedagogické výsledky má učitel už za sebou? Co a jak kvalitně vás naučí, jakým tempem půjdete pod jeho vedením kupředu? Osobní sympatie hrají také svoji roli - studovat u někoho kdo vám nesedí, nemusí být zrovna příjemné - zůstat  a studovat u takového učitele je svým způsobem také talentová kamikaze... Jiný učitel by vás mohl inspirovat a motivovat k vyššímu rozvoji už jen svojí osobností.
  • Výběr repertoáru je nesmírně důležitý! Jak poutavý, pro vás zajímavý, motivující repertoár vám bude "na míru" vybírat? Dá si vůbec tu práci? Nebo vás bude učit z "Jirmala" aby vás jako něco učil... (to by bylo docela nezáživné...). I zde stačí navštívit třeba třídní přehrávku jeho žáků a obrázek si uděláte docela rychle.
  • Není totiž samozřejmostí, že když někomu rychle lítají prsty po hmatníku, že tyto dovednosti dokáže také úspěšně předávat dál. K tomu je potřeba mít ještě jiný talent, ale to jistě sami znáte ze základky - ne každý kantor vás dokázal zaujmout, motivovat a naučit něco, co ve vás pak zůstalo.